Vuokatti-Ruka Urheiluakatemia - Uutiset

Akatemiaurheilijoille mitalisadetta nuorten SM-hiihdoista

Akatemiaurheilijoille mitalisadetta nuorten SM-hiihdoista

Kirjoittaja: vrua-admin/8. tammikuuta 2018/Kategoriat: Uutiset

Arvostele tämä artikkeli:
4.5

Viime viikonloppuna akatemiaurheilijat olivat laajalla rintamalla hienossa kilpailuvireessä nuorten SM-hiihdoissa Iisalmella. Urheiluakatemian hiihtäjien viikonlopun saldona oli useampi tripla- ja tuplamestaruus sekä suuri joukko mitalisteja. Yhteensä 20 yksittäistä akatemiaurheilijaa saavutti nuorten SM-mitalin viikonvaihteessa!

Viikonlopun voittajien videohaastatteluita löytyy Nuorten SM-hiihtojen Facebookista.

Petteri Koivisto

Anita Korva

Jasmin Kähärä

Leo Rantahalvari

Verneri Poikonen

Järjestäjien kilpailusivuilta löytyy lisää mitalistien kommentteja.

Akatemiaurheilijoiden viikonlopun suoritukset ja tunnelmat ovat koottuna seuraavassa.

Perjantai 5/10km P

N20

1. Anita Korva
3. Tiia Olkkonen
7. Josefiina Böök
11. Annu Pylkkänen
13. Jonna Pakola
14. Sonja Eskelinen
16. Noora Tivinen
18. Elina Läspä
23. Elina Hämäläinen


Anita Korva oli viikonlopun triplamestari.

N18
1. Jasmin Kähärä
4. Hilda Kukonlehto
5. Ella Himanka
7. Anne Penttilä
11. Jemina Böök
15. Saana Vuolle
16. Anni Huovinen
20. Minerva Karppanen
24. Susanna Juhola

N17

1. Vilma Ryytty
2. Lotta Kurttila
7. Eerika Konu
10. Roosa Riikola
11. Suvi Leinonen
13. Anni-Maija Laurikainen
14. Hilla Niemelä

M20

1. Juuso Tossavainen
2. Miro Karppanen
3. Lauri Mannila
5. Remi Lindholm
6. Lassi Vuorinen
8. Niko Husu
9. Santeri Pirneskoski
12. Oskari Hökkä
15. Leo Rantahalvari
16. Onni Rantahalvari
17. Juha Nurmi
18. Elmeri Toivanen
20. Tuure Pesola
22. Matias Lantta
23. Tomi Santasalo
28. Verneri Poikonen
31. Jere Alen
33. Arttu Lukkari
47. Miro Minkkinen
53. Visa Joenperä
59. Joni Rauhansalo

M18

1. Petteri Koivisto
2. Otto Invenius
3. Wiljam Mattila
7. Eelis Valikainen
10. Viljami Vuorre
11. Jaska Lius
17. Oskari Juurinen
19. Eerik Nurminen
21. Hannes Hyytiäinen

M17

1. Aapo Taipale
4. Leevi Virkkala
6. Eero Mannila*
10. Atte Huttunen
12. Veeti Henriksson
14. Akseli Nuutinen
19. Kalle Ijäs
21. Aapo Haataja



Aapo Taipaleen viikonlopun saldo kultaa ja hopeaa M17-sarjassa.


Lauantai sprintti V (erähiihtoihin päässeet)

N20

1. Anita Korva
6. Josefiina Böök
8. Tiia Olkkonen
10. Annu Pylkkänen
12. Jonna Pakola
15. Elina Hämäläinen
23. Sonja Eskelinen

N18

1. Jasmin Kähärä
2. Lotta Kurttila
3. Jemina Böök
5. Hilda Kukonlehto
6. Sanni Oikkonen
11. Suvi Leinonen
12. Hilla Niemelä
17. Anne Penttilä
18. Anni-Maija Laurikainen
25. Eerika Konu
30. Roosa Riikola


Kolmoisvoitto N18-sarjan sprintissä.

M20

1. Verneri Poikonen
2. Lauri Mannila
3. Tuomas Harjula
5. Lassi Vuorinen
6. Niko Husu
7. Leo Rantahalvari
8. Onni Rantahalvari
9. Santeri Pirneskoki
10. Elmeri Toivanen
11. Remi Lindholm
14. Matias Lantta
15. Tomi Santasalo
17. Tuure Pesola
18. Oskari Hökkä
20. Juuso Tossavainen


M20-sarjan sprintissä myös kolmoisvoitto!

M18

2. Petteri Koivisto
3. Eero Mannila
5. Atte Huttunen
8. Wiljam Mattila
10. Aapo Tilli
14. Juuso Mattila
15. Aapo Taipale
16. Akseli Nuutinen
18. Leevi Virkkala
20. Hannes Hyytiäinen
23. Santtu Panttila
24. Oskari Juutinen
26. Otto Invenius
28. Kalle Ijäs
29. Eerik Nurminen


Sunnuntai yhdistelmähiihdot / yhteislähtö V

N20

1. Anita Korva
5. Josefiina Böök
7. Sonja Eskelinen
10. Tiia Olkkonen
11. Annu Pylkkänen
13. Jonna Pakola
16. Elina Hämäläinen

N18

1. Jasmin Kähärä
2. Hilda Kukonlehto
4. Anne Penttilä
10. Sanni Oikkonen
11. Ella Himanka
18. Saana Vuolle
22. Anni Huovinen

N17

2. Vilma Ryytty
3. Lotta Kurttila
4. Hilla Niemelä
8. Suvi Leinonen
13. Anni-Maija Laurikainen
17. Eerika Konu


N17-sarjan tiukka loppukirikamppailu hopea- ja pronssimitalista.

M20

1. Leo Rantahalvari
2. Onni Rantahalvari
3. Lassi Vuorinen
4. Lauri Mannila
5. Niko Husu
6. Juuso Tossavainen
7. Remi Lindholm
13. Elmeri Toivanen
15. Santeri Pirneskoski
17. Oskari Hökkä
18. Tomi Santasalo
19. Miro Karppanen
20. Verneri Poikonen
23. Juha Nurmi
30. Matias Lantta
31. Arttu Lukkari
34. Jere Alen


Rantahalvarin kaksoset hiihtivät tasaisesti koko viikonlopun. Sunnuntaina irtosi hienosti kaksoisvoitto!

M18

1. Petteri Koivisto
2. Otto Invenius
5. Eelis Valikainen
6. Wiljam Mattila
7. Aapo Tilli
9. Jaska Lius
14. Santtu Panttila
17. Oskari Juutinen
21. Eerik Nurminen
29. Viljami Vuorre


Pojilla hymy herkässä onnistuneen viikonlopun jälkeen.

M17

2. Aapo Taipale
5. Atte Huttunen
7. Kalle Ijäs
8. Leevi Virkkala
10. Veeti Henriksson
11. Eero Mannila
12. Saku Siren
15. Aapo Haataja


Kuvat: Jussi Simula

Katselukerrat (908)/Kommentit (0)

Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy jättääksesi kommentin.

YHTEYSTIEDOT

Markkinatie 1
88610 SOTKAMO



 


Instagram

© 2018 Vuokatti-Ruka Urheiluakatemia