Vuokatti-Ruka Urheiluakatemia - Uutiset

Sotkamon urheilulukion kiertopalkinnot jaettu

Sotkamon urheilulukion kiertopalkinnot jaettu

Kirjoittaja: vrua-admin/12. toukokuuta 2017/Kategoriat: Uutiset

Arvostele tämä artikkeli:
4.1

Perjantaina palkittiin perinteisesti Sotkamon urheilulukion menestyneimpiä tai muuten ansioituneita erilaisin kiertopalkinnoin ja ruusuin Flooran päivän kunniaksi. Monelle kiertopalkinnolle on muodostunut jo pitkät perinteet ja nyt uudet urheilijat saivatkin omat kiinnityksensä himoittuihin palkintoihin.

Hiihtolajit

Karin Kiulu (lahjoittaja Kari Härkönen 1985)

1. vsk:n poika, joka on parhaiten menestynyt sekä koulussa että urheilussa
 

1991: Tomi Niskakangas

1992: Kai Holkeri

1993: Markus Vuorenmaa

1994: Jukka Salo

1995: Markus Bengts

1996: Aki Tuovinen

1997: Tero Hämeenaho

1998: Hannu Hovila

1999: Jukka-Pekka Multasuo

2000: Jouni Kinnunen

2001: Mikko Mustonen

2002: Tuomas Säily

2003: Jarkko Tossavainen

2004: Martti Jylhä

2005: Heikki Kopakka

2006: Johannes Siponen

2007: Lasse Härkönen

2008: Raine Tolonen

2009: Iivo Niskanen

                     2010: Matti Hiironen

                     2011: Teemu Pöntinen

                     2012: Henri Kujala

                     2013: Jussi Rytky

                     2014: Roope Haapakangas

                     2015: Lauri Mannila

                     2016: Leo Rantahalvari

                     2017: Miska Poikkimäki

 

Sompalan Malja

Tyttö, joka on eniten edistynyt lajissaan vuoden aikana
 

1990: Pia Söderström

1991: Rinna-Mari Ikola

1992: Kati Iivanainen

1993: Mervi Pehkonen

1994: Sanna Virtanen

1995: Elina Rissanen

1996: Pirjo Urpilainen

1997: Niina Suopanki

1998: Annastiina Vanhala

1999: Katja Väisänen

2000: Hannamari Julkunen

2001: Kaisa Karjalainen

2002: Sini Soukka

2003: Kia Lätti

2004: Petra Ketelä

2005: Riikka Turtinen

2006   Kerttu Niskanen

2007  Miia Suomela

2008  Maaret Rantalainen

2009  Maria Vartiainen

                      2010  Ella Tuovinen

                      2011  Saana Kemppainen

                      2012  Petra Torvinen

                      2013  Mira Haapalainen

                      2014  Senni Vuolle

                      2015  Anni Alakoski

                      2016  Eveliina Piippo

                      2017  Anita Korva

 

SkiVOLA- stipendi

Tunnollinen harjoittelija (tyttö ja poika)

 

                      2008  Jenni Raivio ja Simo-Viljami Ojanen

                      2009  Maaret Rantalainen ja Simo-Viljami Ojanen

                      2010  Marika Rontti ja Antti Raatikainen

                      2011  Salla Koskela ja Matti Hiironen

                      2012  Jonna Juntunen ja Antti Parkkinen

                      2013  Anette Veerpalu ja Santeri Erola

                      2014  Vilma Nissinen ja Santeri Erola

                      2015  Sanni Alatalo, Vilma Nissinen ja Lauri Gummerus

                      2016 Jonna Pakola ja Miro Karppanen

                      2017  Elina Läspä ja Petteri Koivisto

 

Urheilulukion tukiyhdistyksen stipendi

Parhaiten urheilulukiota edustaneelle.
 

1996: Markus Bengts

1997: Niina Karvonen

1998: Jaakko Tallus

1999: Jaakko Tallus

2000: Janne Kantanen

2001: Yh: viestijoukkue Jaakko Tallus, Petter Kukkonen ja Ville Suikkanen

2002: Sanna Pulkkinen

2003: Jouni Kinnunen

2004: Minna Saastamoinen

2005: Martti Jylhä

2006   Mari Laukkanen

2007   Peetu Piiroinen

2008 Krista Lähteenmäki

2009 Krista Lähteenmäki

2010 Krista Lähteenmäki

2011 Jarkko Määttä

2012 Iivo Niskanen

2013 Jenna Laukkanen

2014 Krista Määttä

2015 Kalle Järvilehto

2016 Anita Korva

2017 Arttu Mäkiaho

 

Patrol Stipendi (vuoteen 2005 saakka Salomon stipendi)

Parhaiten menestynyt tyttö ja poika
 

1995: Laura Tenkku

1996: Krista Uusitalo ja Jarmo Ruuth

1997: Pilvi Ruuska ja Petteri Pyyhtiä

1998: Heidi Sundberg ja Ville Vesterinen

1999: Anne Mäkinen ja Ville Laitinen

2000: Anne Mäkinen ja Petter Kukkonen

2001: Maija Hietamies ja Mikko Mustonen

2002: Kaisa Karjalainen  ja Kalle Koistinen

2003: Reetta Jääskeläinen ja Kalle Koistinen

2004: Mari Laukkanen ja Lauri Massinen

2005: Kerttu Niskanen ja Sandis Graudin`s 

2006   Martti Jylhä ja Eppu Väänänen

2007   Krista Lähteenmäki ja Martti Jylhä

2008 Kerttu Niskanen ja Eetu Vähäsöyrinki

2009 Jenni Raivio ja Antti Raatikainen

2010   Saana Kemppainen ja Iivo Niskanen

2011 Marika Rontti ja Iivo Niskanen

2012 Saana Kemppainen ja Santeri Erola

2013 Saana Kemppainen ja Olli Jaakkola

2014 Anni Alakoski ja Lauri Gummerus

2015 Senni Vuolle ja Turo Sipilä

2016 Josefiina Böök ja Lauri Mannila

2017 Eveliina Piippo ja Turo Sipilä

 

Tour De Vuokatti voittaja

                      2015 Sanni Alatalo ja Turo Sipilä

                      2017 Eveliina Piippo ja Petteri Koivisto

 

Parhaiten menestynyt ampumahiihtäjä

                      2013 Jessika Rolig

                      2014 Olli Jaakkola

                      2015 Tuomas Harjula

                      2016 Tuomas Harjula

                      2017 Tuomas Harjula

 

SkiVOLA- stipendi, ampumahiihtäjä

Tunnollinen harjoittelija

                      2016 Jenni Keränen

                      2017 Maija Keränen

 

Pesäpallo

Unskin viistomaila: Unto Väisäsen mukaan nimetty

Parhaalle tytölle ja pojalle, joka urheilullisen menestyksen ohella hoitaa koulunkäyntinsä hyvin ja on sekä koulunsa että lajinsa esimerkillinen edustaja.

 

2001: Kaisa Salmela ja  Lauri Suutarinen

2002: Susanna Seppänen ja Mikko Korhonen

2003: Tiina Tolonen ja Juha-Matti Sirviö

2004: Anu Pulkkinen ja Antti Hartikainen

2005: Tanja Kimpimäki ja Immo Rautiainen

2006   Niina Pellonpää ja Kosti Rautiainen

2007   Emmi-Kaisa Raitio ja Jesse Väisänen

2008   Marjukka Urpelainen ja Mikko Kemppainen

2009 Essi Kylli ja Lauri Kivinen

2010: Jenna Hakkarainen ja Tapani Piri

2011: Iida Möttönen ja Niko Korhonen

2012: Laura Määttä ja Jere Vikström

2013: Vilma Leinonen ja Saku Hakkarainen 

2014 Henna Juka ja Valentin Ikonen

2015 Noora PAtrikainen ja Topi Korhonen

2016 Jutta Myllyniemi ja Riku Niemi

2017 Mari-Ann Lehtinen ja Kalle-Tapio Huusko

 

Pasin Pytty: Pasi Vuorisen mukaan nimetty

Tyttö ja poika joukkuepelaajalle, jolla on nöyrä ja kova asenne omaan urheilemiseen. Huomioi ja kannustaa muita. Menestyy niin urheilussa kuin koulussakin. Koulunsa ja lajinsa esimerkillinen edustaja.

 

2001 Taru Hämäläinen ja Mikko Korhonen

2002 Outi Saksa ja Tommi Nissinen

2003 Tiina Jaaranen ja Pekka Lukkari

2004 Anna-Kaisa Keränen ja Aki Simonen

2005 Piia Pulkkinen ja Harri Savander

2006   Eerika Saarijärvi ja Tuomas Nissinen

2007   Marjukka Urpelainen ja Mikko Sirviö

2008   Anne Tolonen ja Ville Hämäläinen

2009   Marjo Järvitalo ja Viljami Juntunen

2010   Riikka Karppinen ja Petrus Puputti

2011   Essi Saastamoinen ja Niko Sirviö

2012   Keskitalo Nita ja Tervo Joni

2013   Reeta Korhonen ja Valentin Ikonen

2014 Laura Toikkanen ja Valtteri Kiiskilä

2015   Hussa Petra ja Patrik Wahlsten

2016   Mari-Ann Lehtinen ja Roope Haapsalo

2017 Inka Ronkainen ja Aleksi Heikkilä

 

Lumilautailu

Peetun Pulkka (ent. vuoden liukukautailija)

Peetu Piiroisen mukaan nimetty vuoden lumilautailijalle

                      2005 Peetu Piiroinen

2006   Janne Lipsanen

2007   Peetu Piiroinen

2008 Markus Malin

2009: Enni Rukajärvi

2010  Martin Kalliala

2011  Merika Enne

2012 Kristiina Nisula

2013 Kalle Järvilehto

2014 Tuomas Pohjonen

2015 Mikko Rehnberg

2016 Henna Ikola

2017 Emmi Parkkisenniemi

 

Vuoden valmentaja

                     2013 Esko Paavola

                     2014 Mikko Kuosmanen

                     2015 Juho Halonen

                     2016 Toni Piirainen

                     2017 Simo Suopanki

Katselukerrat (2721)/Kommentit (0)

Tagit:

Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy jättääksesi kommentin.

YHTEYSTIEDOT

Markkinatie 1
88610 SOTKAMO



 


Instagram

© 2017 Vuokatti-Ruka Urheiluakatemia