Vuokatti-Ruka Urheiluakatemia - Tunnettuja kasvojamme

Tunnettuja kasvattejamme

Enni Rukajärvi, olympialaiset 2014 2., maailmanmestaruus 2011, kaksinkertaista MM-hopeaa 2016 ja TTR ranking voitto 2009.

Peetu Piiroinen, olympialaiset 2010 2., maailmamestaruus 2016, X Games 2013 3., TTR rankingin voitot 2013, 2011, 2010, 2009

Roope Tonteri, tupla maailmanmestaruus 2013, maailmanmestaruus 2015, Rookie Tour voitot 2010 ja 2009.

Elli Pikkujämsä, Nuorten Olympiahopea 2016

Rene Rinnekangas, Nuorten olympiapronssi 2016

Henna Ikola, Nuorten olympiapronssi 2016

Markus Malin, palkintosijat FIS ja TTR ammattilaiskiertueella.

Tero Manninen, NMM 2008 3.

Iivo Niskanen, olympialaiset 2014 parisprintti 1., NMM (U23) 2014 15 km 1.

Kerttu Niskanen, olympialaiset 2014 viesti 2. ja parisprintti 2., NMM (U23) 2011 sprint 1. ja 15 km 3., NMM (U23) 2010 10 km 1., NMM (U23) 2009 sprint 3., NMM 2008 viesti 3. ja NMM 2007 viesti 3.

Krista Lähteenmäki, olympialaiset 2014 viesti 2., MM 2013 parisprintti 3., MM 2011 parisprintti 2. ja viesti 3., NMM (U23) 2011 10 km 1., NMM 2010 5 km 1. ja viesti 2., NMM 2009 10 km 2. ja 2008 NMM viesti 3.

Martti Jylhä, NMM 2007 15 km 1. ja sprint 2.

Kari Härkönen, MM 1985 15 km 1. ja MM 1982 viesti 3.

Lauri Mannila, Nuorten olympiapronssi 2016

Kaisa Mäkäräinen, MM 2016 yhteislähtö 3., MM 2012 yhteislähtö 3., MM 2011 takaa-ajo 1. ja sprint 2.

Mari Laukkanen, NMM (U23) 2010 sprint 1., NMM (U23) 2009 sprint 2., NMM (U23) 2008 sprint 3. ja NMM 2007 viesti 3.

Jouni Kinnunen, NMM 2003 normaalimatka 1.

Harri Eloranta, olympialaiset 1992 10 km 3. ja NMM 1981 15 km 1. ja sprint 3. 

Antti-Jussi Kemppainen, US Open 2008 1., NMM 2007 2. halfpipen maailmancup 2013 1.

Marcus Sandell, NMM 2007 2. maailmancup 2013 4. 

Andreas Romar, NMM 2009 3. 

Roope Korhonen, 11 SM-kulta, 3 SM-hopea, 2 SM-pronssia, 8 Itä-Länsi peliä, Vuoden Pesäpalloilija 2011, Pudotuspelien paras 2009, 2012

Antti Hartikainen, 8 SM-kulta, 2 SM-hopea, 2 SM-pronssia, 6 Itä-Länsi peliä, Vuoden Pesäpalloilija 2013

Immo Rautiainen, 5 SM-kulta, 2 SM-hopea, 1 SM-pronssia, 2 Itä-Länsi peliä

Jenna Laukkanen, lyhyen radan EM 1., olympiajoukkueen jäsen 2012 ja 2016, Moskovan maailmancupin osakilpailun voittaja 2014,  

Kaisa Salmela 5 SM-kulta 3 SM-hopea 1 SM-pronssi 12 Itä-Länsi peliä, Vuoden lukkari 2003, 2006, 2008,2009,2010,2012

Marjukka Urpelainen 2 SM-hopeaa, 1 SM-pronssi 5 Itä-Länsi peliä

Tapio Korjus, olympialaiset 1988 keihäs 1.

Petter Kukkonen, NMM 2001 joukkuekisa 2., NMM 2000 sprint 1. ja joukkuekisa 1.

Jaakko Tallus, MM 2007 joukkuekisa 1., olympialaiset 2006 joukkuekisa 3., MM 2003 joukkuekisa 3., olympialaiset 2002 joukkuekisa 1. ja normaalikisa 2., MM 2001 joukkuekisa 1., NMM 2001 joukkuekisa 2., sprint 2. ja normaalikisa 2., NMM 2000 joukkuekisa 1. ja NMM 1998 joukkuekisa 1.

Tanja Kari (Tervonen) paralympialaiset 1988 – 2002 11 kultaa, 1 hopeaa ja 1 pronssi MM 1990 – 2000 9 kultaa ja 1 hopea. 

 

YHTEYSTIEDOT

Postiosoite:
Markkinatie 1
88600 SOTKAMO

Instagram

© 2017 Vuokatti-Ruka Urheiluakatemia